#recenzia_Adam Szustak OP: Evanjelium pre nenormálnych

Zverejnené: 12.12.2017 10:39:24
Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Provokujúci názov. Evanjelium pre nenormálnych. Nenormálne evanjelium.

Útla knižka s nevýraznou obálkou, no provokujúcim názvom a ešte úchvatnejším obsahom. Úprimne, nečakala som, koľko hlbokých a nádherných podnetov v nej nájdem. Ľahko by som ju prehliadla. 

„Ak sa neobrátiš, nemáš prečo žiť!“ znejú v úvode slová poľského dominikána. Z tejto premisy vychádza aj naďalej.

Nerozumieme Bohu, lebo nezapadá do našich logických štruktúr, formičiek, štandardov, do toho, čo poznáme – hoc je to pokrivené hriechom.

Boh je vskutku nenormálny. Do ničoho tu nezapadá. Rovnako ako kedysi, aj dnes by ho väčšina z nás odmietla. Či?

Avšak – táto Božia nenormálnosť je najväčším šťastím nášho života. „Stretnutie s Bohom zmení tvoju verziu nenormálnosti na jej Božiu verziu,“ píše autor.

Boh, ktorý uprostred nášho nešťastia, v našej beznádeji a tragédii buduje priestor na najdôležitejšie stretnutie nášho života – stretnutie s naším Bohom.

Ako zažíval túto Božiu nenormálnosť Mojžiš? A čo Jakub a jeho bedrový kĺb, vášnivý Pavol, zapredaný Jozef? A takí apoštoli – Peter kráčajúci po vode?

Ako nájsť odvahu vstúpiť do noci a objaviť v nej Božiu tvár? Ako objaviť Boha i v utrpení a ťažkostiach? S Bohom sa aj tá najtemnejšie noc napokon mení na najkrajšiu noc – noc zmŕtvychvstania.

Zvádza sa tu tajomný boj. Niekto vášnivo, bez oddychu a z celej sily bojuje o naše srdce. Je to ten, ktorý nás miloval ako prvý, keď my sme o ňom ešte ani netušili.

Máte odvahu vstúpiť do tejto Božej (ne)normálnosti?

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2017-12-11-recenzia-adam-szustak-evanjelium-pre-nenormalnych
© Copyright www.cestaplus.sk


Zdieľajte tento článok