#recenzia_Ann Voskampová: Cestou zlomenosti

Zverejnené: 11.09.2017 09:46:40
Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Úchvatná. Vskutku úchvatná. Čítam mnoho a rada, no takáto kombinácia úchvatného jazyka a zároveň hĺbky nie je samozrejmosťou.


Ann Voskampová je slovenskému čitateľovi známa ako autorka knihy Tisíc darov. Mnohí, ktorých už vtedy očaril až básnický jazyk tejto výnimočnej ženy, sa nedočkavo tešili na ďalší slovenský titul. Začiatkom septembra vychádza nová kniha, ktorá hovorí o často diskutovanej a nami riešenej problematike utrpenia – Cestou zlomenosti.

Čo si počať so lomeným srdcom? Ako si vzájomne vymieňať zlomenosť? Ako sa možno stať darom – zlomeným? Prečo sa musíme lámať, aby sme boli skutočný? Ako možno zlomiť svoju zlomenosť, a prečo sa jej nemusíme báť? Ako žiť život v odovzdanosti – aj (a najmä) uprostred utrpenia? Aj na tieto otázky Voskampová odpovedá. A jej odpovede vôbec nie sú lacné.

Odpoveď na utrpenie a zlomenosť sveta? Odovzdanosť! Že je v poriadku nebyť v poriadku. A naša zlomenosť, utrpenie a bolesť môžu byť práve bránou do Otcovho srdca. Boh, ktorý žiada všetko – nielen niečo z nás. Všetko. Celé naše ja.  

Cesta zlomením je Voskampovej vlastným vyznaním – hlbokým, intímnym. Sama zápasila so sebaubližovaním, dnes si namiesto rezania zápästia naň kreslí čiernym atramentom krížik. „Krížik na zápästí, ktoré som si kedysi zámerne zraňovala, ma ustavične jemne zošíva dohromady. A môže uzdravovať svet touto zlomenou, zraniteľnou cestou,“ hovorí o tom, ako sa učí žiť podobu kríža, žiť v tvare kríža. Byť zlomený/á, ale stále milovaný/á.

Nachádza spôsob, ako čeliť nevysloviteľnej bolesti, nájsť z toho východisko, nachádzajúc ho v kríži. Čo ak je utrpenie cestou k hojnosti?

Darovať A Radovať sa. Dar a radosť, ktoré idú ruka v ruke. Eucharistia, ktorá je lámaním a dávaním. Lámať a dávať. Zázraky sa dejú tam, kde sa niečo láme...

Sprítomňovať Krista v zranenom svete, so zraneným srdcom. Nech je vám k tomu aj kniha Cestou zlomenosti inšpiráciou. Mne sa ňou rozhodne stala.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2017-09-08-recenzia-ann-voskampova-cesta-zlomenosti
© Copyright www.cestaplus.sk

Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok