#recenzia_Anselm Grün OSB: Modlitba ako stretnutie

Zverejnené: 28.03.2018 13:56:01
Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Už na náboženstve na základnej škole sa každý učí poučku, že modlitba je rozhovor s Bohom. Ale čo keď Boha tak málo počuť, alebo je úplne ticho? Je to potom rozhovor? Možno je vhodnejšie pomenovať, že ide o stretnutie s ním.

Vysvetliť pojem stretnutie s Bohom sa autor snaží v celej knihe. Podľa neho má ísť v modlitbe, samozrejme, o dialóg so Stvoriteľom, ale zároveň upozorňuje, že je to neporovnateľné s rozhovorom napríklad dvoch ľudí. Aby vôbec došlo k stretnutiu s Bohom, odporúča dodržať štyri kroky – stretnúť sa so sebou samým, potom s Bohom, tak prísť na rozhovor s ním a nakoniec mlčať v jeho prítomnosti.

Autor ponúka zaujímavý návod, ktorý je jednou z možností, ako nájsť správny spôsob v modlitbe. Pre neho je vyhovujúci. V knihe spomína aj viacerých svätcov či mníchov, ktorým tento spôsob pomáhal. Ide naozaj do hĺbky. Kto túži po lepšej modlitbe, ktorá viac vtiahne do vzťahu s Bohom, určite si nájde v týchto odporúčaniach cenné rady.

V druhej časti knihy autor rozoberá štyri formy modlitby podľa miesta stretnutia – pomocou modlitby za druhých, čítaním Božieho slova, pri poklone a formou nepretržitej modlitby. Aj tu platí, že toto nie sú jediné formy modlitby, ale možnosti, ktoré môžu niekomu pomôcť.

Knihu ocenia hlavne čitatelia, ktorí chcú pokročiť vo svojej modlitbe a zájsť skutočne ďalej až do úplnej blízkosti Boha. Je miestami až filozofická, najmä v prvej časti, kde sa rozoberá stretnutie so sebou samým. Tu sa kladú otázky o vlastnom bytí a spoznávaní svojho „ja“.

Odporúčala by som čítať ju veľmi pozorne a pomaly. Na jedenkrát len zopár strán či jednu tému. Obsah je skutočne v každej vete veľmi dôležitý a predovšetkým napísaný s hlbokou múdrosťou či skúsenosťami. Doslova o každej myšlienke sa dá rozjímať a postupne aplikovať do svojho modlitbového života. Dokonca by sa čitateľ mohol zároveň stať s knihou aj modliacim. Pri čítaní sa totiž zrejme pristihne pri tom, ako hneď hľadá cestu k praktizovaniu prečítaného.

Bola by veru škoda, ak by knihu niekto chcel len narýchlo preletieť či zhltnúť na prvý šup. Skôr či neskôr by sa k nej asi vrátil. Múdrosti v nej sú hodné aj zapísania si do kratších bodov, ktoré neskôr poslúžia pri modlitbe.

Možno sa bude zdať niektorým čitateľom jazyk knihy ťažší či menej blízky, ale po niekoľkých stranách sa už dá naň ľahšie zvyknúť. Skôr bude dôležité rozhodnutie, či jej dáme šancu vo svojom živote, aby skutočne dochádzalo v modlitbe k stretnutiu s Pánom.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2018-03-23-recenzia-anselm-grub-modlitba-ako-stretnutie
© Copyright www.cestaplus.sk

Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok