#recenzia_Hlas mučeníkov: Ja som n

Zverejnené: 15.11.2016 14:42:57
Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Žijeme v dobe veľkého prenasledovania kresťanov. Médiá však o tom nepodávajú relevantné správy a mnohí ani netušia, ako veľmi sú dnes prenasledovaní kresťania v Iraku, Sýrii, Afganistane, Pakistane, Somálsku a mnohých iných krajinách. A to nielen ISIS, ale aj vlastnými rodinami.
Kniha Ja som n nepodáva suché či sprostredkované fakty o prenasledovaných kresťanoch, ale reálne svedectvá, príbehy kresťanov, ktorí denne čelia islamistickým extrémistom či prenasledovaniu vlastnými príbuznými, ktorí vyznávajú islam.

„N“ alebo ن je písmeno arabskej abecedy, moslimskí radikáli ním označujú tých, ktorí nasledujú Ježiša Krista. Týmto písmenom sú označované ich príbytky, aby všetci vedeli, že sú „Nazaretčanmi“. Vyznanie viery sa pre nich stáva často rozsudkom smrti, alebo prenasledovania, veľkého utrpenia. Majú dve možnosti: buď prestúpia na islam, alebo musia odísť z mesta, prídu o celý majetok a visí nad nimi rozsudok smrti. Často sú fyzicky aj psychicky týraní – stúpencami ISIS či vlastnými rodinami, príbuznými, ktorí vnímajú ich prestúpenie ako zradu islamského náboženstva.

Od roku 2003 muselo opustiť svoje domovy viac ako milión irackých kresťanov. Mnohí žijú v utečeneckých táboroch. No napriek tomu zostávajú vernými učeníkmi. Zrieknutie sa Ježiša Krista by im prinieslo okamžitú slobodu, no oni zostávajú verní. Svedectvá prenasledovaných kresťanov od Nigérie cez Malajziu až po Pakistan. A taktiež svedectvá bývalých islamistov, ktorí konvertovali na kresťanstvo a samopal vymenili za Ježišov kríž.

Kresťania – mladí aj starší, slobodní, zasvätení, manželia – všetci čelia prenasledovaniu rovnako. Sú fyzicky týraní, často sú svedkami toho, ako pred ich očami zavraždia ich deti, manželov, rodičov. Sú bití, zamykaní v miestnostiach bez jedla a vody, vyhnaní z domov, vyhodení z práce či školy, mučení najrôznejšími spôsobmi. A predsa – popri tom všetkom zostávajú verní. Sú vďační a vzdávajú Bohu chválu.

Asia Bibiová z Pakistanu, ktorá sa popri práci na poli pod horúcim slnkom osviežila hltom vody z rovnakého kohútika ako moslimské ženy, a tým sa začalo jej prenasledovanie. Kolegyne ju nahlásili, že verí v Ježiša, a bola okamžite uväznená. Dostala možnosť prepustenia, ak konvertuje na islam, no odmietla to.„Môžete ma zabiť, ale ja Ježiša nikdy neopustím,“ vyhlásila. Jej dcéry roky čakajú na matkin návrat z väzenia.

Husajn z Iránu, narkoman, ktorý ako sedemnásťročný spoznal Krista a odovzdal mu svoj život. Jeho otec ho kvôli tomu udal na polícii a dúfal, že ho obesia za odpadlíctvo. Vyhlásil, že mu sám nasadí slučku na krk. Keď sa chcel Husajn postaviť za Ježiša, zlomili mu nohu. Keď chválil Boha hudbou, polámali mu prsty. Keď sa v pokore sklonil pred Kristom, dostal štyridsať rán bičom. No Husajn napriek tomu Krista nezaprel. Celú svoju nádej upriamil na Boha. Za všetko vzdával Bohu slávu.

Tínedžerka, ktorej mama zakaždým spálila Bibliu. A ona si zakaždým kúpila novú. Bojovníci ISIS, ktorí nahrádzajú kríž reproduktormi, z ktorých sa ozýva, že jedinou cestou je islam, nie Ježiš. Priame svedectvá nie z dávnej minulosti, ale z obdobia medzi rokmi 2001 a 2015. Kniha je rozdelená do šiestich častí: obeta, odvaha, radosť, vytrvalosť, odpustenie, vernosť. V každej je niekoľko svedectiev, ktoré sú charakterizované názvom danej kapitoly.

Toto nie je čítanie k nedeľnej kávičke. Nenechá vás chladným. Donúti vás prehodnotiť svoje (vlažné) kresťanstvo. Nie sme prenasledovaní, no napriek tomu nežijeme skutočne svoje kresťanstvo. Kniha, ktorá by mala byť dnes povinným čítaním.

Premýšľali ste už niekedy nad tým, čo vás to bude stáť, ak sa rozhodnete nekompromisne nasledovať Ježiša? My si to vieme len ťažko predstaviť. Naši prenasledovaní bratia a sestry berú nasledovanie Ježiša skutočne vážne a uskutočňujú ho do bodky – aj tvárou v tvár smrti, utrpeniu.

„Byť kresťanom iba na papieri je jedna vec, ale evanjelizovať iných – to je pozvánka na prenasledovanie.“ A čo vy? Ste „n“?

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2016-11-25-recenzia-hlas-mucenikov-ja-som-n
© Copyright www.cestaplus.sk

Zdieľajte tento článok