#recenzia_Imrich Gazda, Pavol Rábara: Spovedal som Slovensko

Zverejnené: 30.11.2017 14:27:51
Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Ak hľadáte niečo dobré na čítanie a nebojíte sa tmavého obalu, spokojne siahnite po knihe Spovedal som Slovensko.

Priznávam, že nerada čítam rozhovory. Ale Imrich Gazda a Pavol Rábara, ktorí navštívili pátra Michala Zamkovského, vniesli do našich dní niečo veľké a múdre.

Na požiadanie redemptoristov „vyspovedali“ misionára milosrdenstva.

A on sa, ako inak, ľudsky, spokojne a pokorne podelil o svoj život, niekedy bolestný, ale i radostný.

Už prvé stránky, hoci sa na nich striedajú otázky a odpovede, ma vtiahli do hutného deja. Bolo to niečo ako spytovanie svedomia či skúmanie, či sa aj mne niečo také podobné prihodilo. Či sa ma dotkol Boh a presvedčil ma, že je so mnou, napriek mojim osobným zlyhaniam.

Zamyslenosť následne vystriedal úsmev a povzbudenie.

Páter Michal otvorene hovorí o živote, o totalite, o tom, ako mu ponúkali riaditeľskú stoličku, pretože nik netušil, že je kňaz. Nevyhýba sa ani sviatosti zmierenia či spovednému tajomstvu. Približuje problematiku misií, spoločenstva a vyzdvihuje úlohu laikov. Spomína aj na svojho spolubrata Róberta Bezáka.

Kniha pôsobí autenticky a misionára milosrdenstva vykresľuje ako človeka, ktorý, rovnako ako my, bojuje so svojimi slabosťami a teší sa z radostí. Ukazuje jeho cestu za Kristom a v tichu zapaľuje v človeku túžbu po hlásaní evanjelia na mieste, kde sa práve nachádza. Čitateľovi prinesie pokoj do duše. Nádej, že nič nie je stratené, pretože Boh to s nami ešte nevzdal. Istotu, že ani za slzy, smútok či sklamanie sa nemusíme hanbiť, tiež sú súčasťou našich dní.

Nuž, hor sa do čítania. Povzbudenia na cestu našich dní nie je nikdy dosť.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2017-12-01-recenzia-gazda-rabara-spovedal-som-slovensko
© Copyright www.cestaplus.sk

Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok