Recenzia_John Eldredge a Sam Eldredge: Zabíjanie levov


Zverejnené: 22.01.2019 13:21:09  |   Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Kráčajúc životom a venujúc sa mladým ľuďom si čím ďalej, tým viac uvedomujem, ako deťom chýbajú otcovia. Sú ako lode vypustené na šíre more. Bez smeru. Hľadajú cesty, ktoré by im priniesli pôžitok, v domnení, že práve to by mal byť ich pevný bod života, kde sa všetko začína a končí.


Čas uteká a z detí bez otcov sa stávajú dospelí, ktorým chýba pochopenie samých seba. Stretávame mužov, čo nie sú ochotní prijať zodpovednosť za svoje činy. Nemajú v pláne stať sa otcami, a ak aj áno, tak nie teraz – alebo iba na chvíľu, kým sa nerozhodnú odísť k inej žene. Túžia síce po svojom naplnení, ale netušia, kde ho nájsť. Majú často strach pozrieť sa pravde do očí. Odvahu hľadajú v neviazaných vzťahoch, drogách či alkohole.

Už dlhšiu dobu sa mi do mysle vkrádala otázka: Ako im pomôcť nájsť ich šťastný bod – akúsi pomyselnú hviezdu, ktorá do ich duchovného života vnesie svetlo a pokoj?

Zrejme nad tým premýšľali aj John Eldredge a jeho syn Sam, keď sa po istom čase rozhodli vydať knihu s názvom Zabíjanie levov a podtitulom Sprievodca mladých mužov životnými skúškami.

Keď som ju po prvýkrát brala do rúk, pomyslela som si, že nie je pre mňa. Nie som predsa muž. No po prečítaní prvých stránok som začala meniť svoj postoj. V duchu sa mi objavovali otázky mojich mladých priateľov, na ktoré som dovtedy nedokázala vecne odpovedať.

V desiatich kapitolách som postupne spoznávala dve generácie: tú otcovu i synovu.

Dvadsaťročný Sam po skončení vysokej školy je presvedčený, že má patent na všetko. Našťastie ho táto istota opúšťa a po nejakom čase vyhľadáva otca, aby sa porozprávali o tom, kam má smerovať život muža.

Kladie mu otázky týkajúce sa zamestnania, priateľov, spoločnosti, žien, ale aj toho, ako sa vymaniť spod nadvlády „malého chlapca“, ktorý sa v ňom z času na čas ozýva. Zaujíma ho, ako má objaviť v sebe poslanie zrelého muža.

Pozitívom tohto dialógu je, že otec svojmu synovi nedáva presne zadefinované odpovede. Ostáva pri hodnotení situácie a upokojuje svojho potomka, že nemusí byť dokonalý. Povzbudzuje ho k vlastnej ceste s vymedzenými mantinelmi Božieho kráľovstva. Učí ho modlitbe, odpusteniu i prijatiu vlastných obmedzení.

Ubezpečuje ho, že nie je dôležité, aby bol muž dokonalý, dôležité však je, aby neprestal byť bojovníkom. Učí ho, ako nájsť radosť z cesty, ktorá vedie k cieľu, k mužskosti, a poukazuje na to, že práve ona mu dodá poznanie a silu. Umožní mu milovať ženu po celý život, stať sa skvelým otcom a pomaly meniť svet. Urobí ho tým, kým má byť.

Kniha pomôže čitateľovi odstrániť zo svojho vnútra úlohu sudcu. A po jej prečítaní už nepovie: „Ach, tí mladí! Za našich čias…“, pretože ukazuje na pozitíva i negatíva oboch generácií. A pripomína, že s každou generáciou má Boh svoj plán a výzvu. Výzvu k rešpektu i k súrodenectvu.

Čo dodať?

Si mladý, si muž? Si žena a máš priateľa? Si matka alebo otec a máš dospievajúceho syna? Zabíjanie levov nie je len kniha, ktorá by mala skončiť v jeho rukách, ale aj v tvojich. Jej čítanie ti pomôže pochopiť, čo prežívajú, čoho sa boja alebo na akú cestu si prajú vykročiť mladí muži. A ak si otec, táto kniha je pre teba o to vzácnejšia, poradí ti totiž, čo by chcel počuť od teba tvoj syn.

Viac na: https://www.slovoplus.sk/recenzia_john-eldredge-a-sam-eldredge-zabijanie-levov/


Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok