#recenzia_Laura Frantz: Kováčov učeň

Zverejnené: 27.02.2017 14:24:41
Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Milovníci kresťanských romantických ság sa môžu tešiť. Historická séria kníh o jednej americkej rodine sa začína týmto prvým románom. Z odporúčaní sa dokonca dozvedáme, že ide o silné dielo, jedno z najlepších od čias slávneho románu Odviate vetrom.

Prenesieme sa do konca 18. storočia, keď sa príbeh začína v roku 1784 v americkom štáte Pensylvánia. Autorka hneď načrtáva hlavné postavy, rodinu Leeovcov, autoritatívneho otca, dve dcéry a manželku. Čakajú nejakého učňa, pomocníka do rodiny, s ktorým má otec aj trochu iné plány. Oženiť ho s jednou z dcér. Ten, samozrejme, pred svojím príchodom o ničom ani netuší.

Každá postava má svoju jasnú charakteristiku. Čitateľ nemá problém predstaviť si, ako asi môžu tieto postavy vyzerať, správať sa, vie predpokladať vzťahy medzi nimi. Opis je veľmi otvorený, vypovedaný skoro od prvého momentu, čo robí román prehľadným, ale zároveň aj čitateľsky jednoduchým. Z toho by sa dalo usúdiť, že nejde o náročné čítanie, skôr je to výborný oddych či povzbudenie, keď sa bude čitateľ snažiť vžívať do postáv.

Ako som už spomenula, je tu vytvorená postava otca. Autorka ho necháva v pozícii typickej pre rodinné pomery tej doby. Totiž, čo povie, to platí a hotovo. Takto je mu podriadená aj manželka a, samozrejme, aj ich dcéry Eden a Elspeth. Charaktery žien sú tiež dosť vyhranené. Matka je tá, ktorá robí, čo musí, čo sa od nej žiada a čaká. Dcéry majú protikladné vlastnosti: kým Eden je pomenovaná a označená aj akosi symbolicky za tú dobrú, jej sestra je skôr opakom.

Hrdina, ktorý k nim do rodiny prichádza ako učeň, je vlastne hlavná mužská postava. Škót, ktorý sa v Amerike snaží nájsť si svoje miesto, postavenie, prácu, ženu... To je hlavný motív celého románu. Ktorú z dcér si vlastne zoberie?

Aj keď, vnímaví čitatelia budú už od začiatku tušiť, kto s kým a aké emócie prežíva a ako sa bude ľúbostný motív vyvíjať. V tom by som autorke vytkla jej naivný, veľmi prvoplánový prístup. Ale na druhej strane je príbeh podaný príťažlivo, pekne odzrkadľuje ľudí žijúcich v tejto historickej dobe.

V neposlednom rade sa tu prelína aj motív duchovný či náboženský. V konfrontácii čohosi žijúceho tradične a ozajstne do hĺbky, keď postavy skutočne komunikujú s Bohom a snažia sa konať v súlade s jeho vôľou. Priaznivci románov si určite prídu na svoje a po prečítaní prvého dielu zrejme budú s radosťou očakávať ďalšie.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/recenzia_laura-frantz-kovacov-ucen
© Copyright www.cestaplus.sk

Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok