#recenzia_Luc Adrian: Františkáni z Bronxu

Zverejnené: 09.05.2017 13:22:09
Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Určite už mnohí počuli o štvrti v New Yorku, kde sa dejú dosť zvláštne veci, žije sa tam inak, divoko až nebezpečne. Ľudia sa odtiaľ neraz so strachom o život odsťahovali. Aj toto je realita Bronxu.

Práve preto tam od roku 1987 pôsobí františkánska komunita, ktorú tam vyslal newyorský kardinál O"Connor. Pritom vyriekol slová ich poslania, aby nasledovali Krista až na kalváriu ako svätý František a skúsili ísť až na samé dno geta.

A nielenže to skúsili, ale s Božou pomocou sa im darí pôsobiť v tejto oblasti a slúžiť, komu treba. Presvedčil sa o tom sám na vlastnej koži aj autor tejto knihy, ktorý sa už viackrát ocitol v ich kláštore. Hoci ho po prvej návšteve, keď v noci počul streľbu, premkol strach a myslel, že sa tam už nikdy nevráti, opak bol pravdou. Zažil totiž, že práve tam, kde to vyzerá dosť beznádejne, koná Boh. Neraz robí aj zázraky, pričom si používa len jednoduchosť a lásku bratov františkánov.

O pôsobení rehoľníkov sa teda dozvedáme sprostredkovane cez rozprávanie autora. Vidno, že bol zážitkami s nimi veľmi dotknutý, preto o všetkom píše, aby sa svedectvo šírilo ďalej. Zároveň je jasné, že komunitu a samotných bratov františkánov dobre spoznal a či už z rozprávania, alebo osobne s nimi dosť zažil. Preto každá časť knihy ponúka nový príbeh, kde už v nadpisoch vidíme, že ide o silné veci. Všetko sa totiž deje v prostredí plnom drog, násilia, bezdomovcov, chorých, väzňov...

Samotné svedectvá či príbehy pôsobia mocne nielen na autora, ale aj na čitateľa. Môže mať pocit, že sa ponára pri čítaní do toho prostredia, vníma atmosféru a pocity opisovaných ľudí. Autorovi sa podarilo pekne preniesť jeho zážitky do rozprávania, ktoré je neraz veľmi živé a plné emócií. Boh tam zasahuje do oblastí a ťažkostí, s ktorými sa bežne asi nestretávame, aj preto z toho môžeme mať ako čitatelia silný dojem. Vidno, že takéto veci sú skutočne dielom Boha a mnohé obrátenia či pomoci až zázraky nie sú žiadnou náhodou.

Aj vďaka pôsobeniu rehoľníkov sa život v Bronxe mení. K lepšiemu. Kriminalita síce nevymizla úplne, ale celkový obraz štvrte sa zlepšil. Vidno tu, že služba bratov prináša svoje ovocie. Dávajú to, čo sami dostali. Niektorí, ako sa v príbehoch dozvedáme, sú tiež bývalí hriešnici, ktorých Boh nejakým spôsobom oslovil a povolal do služby.

Kniha je tak peknou ukážkou Božej moci a každý, kto túži po svedectvách, má možnosť dostatočne sa uspokojiť či posilniť svoju vieru. Zároveň vie čitateľov aj povzbudiť do služby, otvára nový pohľad, v ktorom možno zistia, že ich starosti sú oproti iným oveľa menšie.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2017-05-05-recenzia-luc-adrian-frantiskani-z-bronxu

Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok