#recenzia_Ľudka Lipovská: Som plná Jeho slov


Zverejnené: 12.02.2018 10:50:43  |   Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Kniha s odvážnym názvom a nádhernou obálkou je prvotinou slovenskej autorky, ktorá do nej vložila kus seba samej. Útla knižka ukrýva hlboké vyznania. Poéziu a jemnosť autorkinej duše umocňujú ilustrácie Zdenky Michalkovej.

Zo svedectiev Ľudkinho života, ktoré nám ponúka v knihe, je vidieť, že má veľkú vnímavosť na Boží hlas. Dôkazom je aj spojenie s ilustrátorkou Zdenkou, ktorej kresby do knihy výborne zapadajú. Kniha plná ženskosti a nehy. Autorka sa rozhodla odkryť čitateľovi cestu svojho vnútorného obrátenia, cestu, na ktorej spoznala Boha. Text je popretkávaný básňami, úryvkami z kníh a filmov, parafrázami z Biblie.

Prvé dotyky Boha, prvé skúsenosti s čítaním Biblie. Láska a zrada vo vzťahoch. Pocit neprijatia vlastnou rodinou. Neistota a strach z budúcnosti. Zdajú sa vám tieto témy povedomé? Možno aj vy prežívate alebo ste už prežili všetky tieto veci. Na tom, ako ich prežila Ľudka, je niečo povzbudzujúce. Jej skúsenosti môžu byť pre druhých ukážkou, návodom, ako v daných situáciách postupovať. Čo robiť, keď má človek strach? Keď zlyhá? Keď sa nedarí žiť podľa Biblie? Keď sa nedarí odpustiť? Rozprávanie také živé a skutočné, že máte chuť inšpirovať sa.

Tak ako básne, aj kniha Som plná Jeho slov sa dá prečítať veľmi rýchlo. No ak slovám, ktoré ponúka, venujeme dostatok času, verím, že dokáže dať oveľa viac. Kto má rád poéziu, ten chápe.

Príbehy o Božích dotykoch sa niekomu môžu zdať smiešne, hlúpe a sentimentálne. Pre toho však, kto má srdce otvorené, kto už zažil Boží dotyk, znejú ako reálne príbehy o tom, aký je náš Boh – starostlivý, milujúci. Boh, ktorému na nás záleží a preto skutočne koná v našich životoch.

Náš vzťah s Bohom by mal byť dynamický a neustále sa prehlbovať. Páči sa mi, ako autorka zachytila rast svojho vzťahu v knihe. Oslovenia Boha vyplývali z toho, čo aktuálne k nemu cíti. Zo začiatku ho oslovuje Neznámy Boh, neskôr Tajomný, až napokon ho spoznáva ako Boha – milujúceho Otca.

Ku knihe sa rada ešte vrátim, najmä k básňam. Po obsahovej stránke je kniha pútává a oslovujúca. Jediné, čo mi prekážalo, je pričasté používanie veľkých písmen bez gramatického opodstatnenia. Rada som však prehliadla aj túto rušivú nedokonalosť, lebo kniha prináša mnoho benefitov, pre ktoré sa po nej určite oplatí siahnuť.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2018-02-09-recenzia-ludka-lipovska-som-plna-jeho-slov
© Copyright www.cestaplus.sk

Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok