#recenzia_Priscilla Shirerová, Gina Detwilerová: Kráľovskí bojovníci


Zverejnené: 26.02.2018 13:41:16  |   Kategórie: Recenzie na cestaplus.sk

Kniha plná fantázie, ktorá čitateľa zavedie do neznámeho sveta, kde sú chlapci princovia a dievčatá princezné.

Hlavnými hrdinami knihy sú štyri deti. Xavier a Evan sú typickým príkladom bratov večne súperiacich o moc a obľubu u rodičov, no keď treba, vedia sa vzájomne aj podržať. Levi, všade so svojím skejtom, a dievčenská hrdinka Brianna v ružovej mikine a s leskom na pery vo vrecku. Čo spojí túto štvoricu?

Ahoratos – záhadná krajina s bielym pieskom, červenou oblohou a stromami s čiernymi listami. Sú v nej veľkolepé zámky a bájne bytosti – pieskový obor či roboti z plechu. Krajina, v ktorej sídli nepriateľ a jeho pôsobenie je tu oveľa silnejšie ako v skutočnom svete. Deti poznajú Ahoratos z knihy a je akýmsi odrazom duchovného sveta. Bitky, ktoré sa tu odohrávajú, rozhodujú o výsledkoch bojov v reálnom svete. Tento obraz je taký veľavravný aj pre nás, dospelých. Áno, naše duchovné boje sú určujúce pre náš život. Kniha má krásnu symboliku obrazov o duchovnom svete.

Pútavý dej rozpráva o dobrodružstvách, ktoré spájajú skutočný svet so svetom Ahoratosu. Deti sa v Ahoratose stávajú bojovníkmi so skutočným brnením, ktoré ich na pohľad síce neohúrilo, no postupne sa presviedčajú o jeho superschopnostiach. Aké pravidlá platia v Ahoratose? Levi zistí, že nie vždy je dobré vybrať si krásnu, širokú bránu, za ktorou sa ukrýva lákavý svet. To, čo vyzerá na pohľad krásne, môže byť vnútri umelé – a navyše neexistuje cesta späť. Kto mu pomôže v tejto pasci?

Xavier síce vstúpi do správnej brány, no čoskoro zabudne na pravidlá, ktorými sa majú v Ahoratose riadiť. Zablúdiť sa dá aj na správnej ceste. Nie je to tak aj v skutočnosti? Cesta kráľovských bojovníkov si vyžaduje odvážne kroky plné viery v dobro. Odvážil by si sa chodiť kolmo po stene vysokej budovy, kráčať vo vzduchu nad priepasťou či skočiť z obrovskej výšky do vody?

Autorky vložili do knihy pravdy o viere, ktoré veľa povedia nielen deťom. Napríklad veta: „Topánky ťa ponesú, ale vykročiť musíš ty.“ (s. 226) Čo poviete? Nie je viera presne o tom? Boh nás podrží, ak my naberieme odvahu, prekonáme svoj strach a pochybnosti a rozhodneme sa kráčať v dôvere.

Kráľovskí bojovníci predostreli veľmi zaujímavé dobrodružstvá, plné napätia, ktoré si obľúbia nielen deti. Verím, že kniha má čo povedať aj starším čitateľom, ako je odporúčané. Ja by som tú hornú vekovú hranicu pokojne zrušila. Už teraz sa teším na pokračovanie, aké ďalšie dobrodružstvá a úlohy pre deti Ahoratos ukrýva.

Viac na: http://www.cestaplus.sk/cestaplus/clanok/2018-02-23-recenzia-shirerova-detwilerova-kralovski-bojovnici
© Copyright www.cestaplus.sk


Odkazy na produkty

Zdieľajte tento článok