O nebi a zemi Zobraziť plnú veľkosť

Podrobnosti:

Väzba:
tvrdá
Jazyk:
slovenský
Rok vydania:
2013
Počet strán:
208
Formát:
A5

O nebi a zemi

Pápež František o viere, rodine a Cirkvi v 21. storočí

Kardinál Jorge Mario Bergoglio, od 13. marca 2013 pápež František, a rabín Abraham Skorka, rektor Latinskoamerického rabínskeho seminára, sú dvaja húževnatí podporovatelia medzináboženského dialógu, prostredníctvom ktorého sa snažia hľadať spoločné cesty bez toho, aby sa zriekli osobitostí, ktoré ich charakterizujú.

Kniha O nebi a zemi je výsledkom série hlbokých rozhovorov, ktoré títo muži viedli striedavo v arcibiskupskom sídle a v židovskej komunite Benei Tikva. Počas svojich stretnutí prechádzali najrozličnejšími teologickými a svetskými otázkami. Boh, fundamentalizmus, ateisti, smrť, holokaust, homosexualita, kapitalizmus sú sotva zlomkom tém, v ktorých nám nová hlava Katolíckej cirkvi a uznávaný rabín dávajú možnosť spoznať svoje názory.

„Kresťanský život je tiež akýmsi športom, zápasom, pretekmi,
kde sa človek musí vzdávať vecí, ktoré ho vzďaľujú od Boha.“

„Kniha O nebi a zemi je viac než len medzináboženský dialóg. V osobe židovského rabína a katolíckeho kardinála ide o stretnutie staršieho brata vo viere (judaizmu) s mladším bratom (kresťanstvom), ktorí sa spoločne zamýšľajú nad otázkami, ktoré patria celému ľudstvu. Podstatnou črtou rozhovorov je pravda a úcta, s ktorou sa obaja aktéri vyjadrujú pri hľadaní odpovedí. Práve táto skutočnosť robí čítanie mimoriadne inšpiratívnym pre našu cestu spoznávania odpovedí na otázky o zmysle života, ale aj o každodenných situáciách, ktoré zažívame.“ – doc. ThDr. PaedDr. František Trstenský PhD.Úplne vypredané

Bežná cena 10,90 €

Cena Kumran.sk 9,59

Zľava - 12% (1,31 €)

» Pridať do wishlistu

Výpredaj tabuliek –50%

Táto kniha sa páčila spolu s ďalšími knihami a produktami:

Pridajte svoju recenziu
Zatvoriť
Hodnotenie:
Meno:
Text:
  Pridať recenziu
Katarína Kováčová dňa 02.12.2014
4
O nebi a Zemi
Keď sa mi dostala do rúk knižka o nebi a zemi,prvé,čo ma zaujalo,boli účastnící dialogu,ktorý prebieha v celej knižke.Jeden je židovský rabín Abraham Skorka a druhý kardinál Jorge Mario Bergoglio.je terajší pápež František.
Jednou z príčin,ktoré ma prinútili prečítať si túto knižku bola práve túžba spoznať nášho páeža.
Kniha je písaná zaujímavou dialógovou formou medzi oboma mužmi.
Témy sa netýkajú len náboženských otázok,ale zasahujú aj do aktuálnych otázok spoločnosti.
Dotýkajú sa aj otázok registrovaných partnerstiev,interupcií,ateizmu,sociálnych problémov v dnešnom svete...
Ak čitateľ očakáva aj vyhrotené situácie ohľadom odlišných názorov rabína a kardinála,tak bude sklamaný,pretože celá línia dialógu je sprevádzaná vzájomnou toleranciou a bratskou láskou. Osobne si myslím,že ani jednému čitateľovi neunikne múdrosť,ktorou títo muži ovplývajú. Možno jedinú vec,ktorá by sa dala považovať za určité negatívum je nerozvinutosť odpovedí,častokrát sa odpovede nerozvíjajú do hlbšej diskusie,rozhovor sa akoby zastaví v bode,v ktorom čitateľ očakáva rozvinutie témy. Avšak knižku O nebi a zemi jednoznačne odporúčam každému čitateľovi,ktorý si kladie rôzne otázky v živote a hľadá na ne odpovede.
Táto knižka je knihou dialógu...Dialógu ,ktorý je plný múdrosti,tolerancie,lásky a porozumenie...A ruku na srdce....Nie sme častokrát priamo účastní rozhovoru,kde tieto aspekty viditeľne chýbajú? Skúsme si túto knihu prečítať a pokúsiť sa aj tieto atribúty aplikovať v našich životoch,v našich rozhovoroch...Pretože práve k týmto nás vyzýva aj terajší pápež František....Bývalý kardinál Jorge Mario Bergoglio......
Miroslava Čačková dňa 07.01.2014
5
Z vydavateľstva Kumran je to jedna z mála kníh, ktorých prečítanie trvá o niečo dlhšie. Žiada si viac prežúvania a konfrontuje čitateľa s mnohými tak aktuálnymi témami.

Boh a božie veci spojili dvoch veľkých mužov. Čítate a máte dojem, akoby ste z vedľajšej miestnosti počúvali ich hlboké zdieľania a diskusie. Otvárajú fundamentálne témy a dopĺňajú sa navzájom s pohľadmi, ktoré sú ich, ale vyjadrujú aj ich teologické zázemie, u Skorku židovstvo a u Bergoglia kresťanstvo. Stojí za to ju prečítať, aj sa k nej priebežne vrátiť.
Katarína Rimóciová dňa 28.10.2013
4
O nebi a zemi je kniha napísaná nie príliš bežným štýlom. Ideš totiž o záznam rozhovorov medzi kardilnálom (dnes už pápežom) Jorge Maria Bergogliom a rabínom Abrahamom Skorkom. Stretáva sa tu teda katolicizmus s islamom. Obaja muži sú Argentínčania a obaja sú uznávanými náboženskými vodcami. Títo muži disponujú bystrým umom, a tak všetky tieto fakty sú predpokladmi na to, že ich rozhovory budú veľmi podnetné.

Vo výmene svojich názorov sa nevyhýbajú žiadnej téme: náboženstvo, cirkev, potraty, eutanázia, homosexualita, vojny a mnoho ďalších chúlostivých tém. Takže sa nemusíte báť, že ide len o bezduché rečí o náboženstve, vôbec nie. Sú to témy, ktoré sa dotýkajú (a možno aj trápia) mnohých - veriacich i neveriacich - ľudí.

Každá kapitola sa nesie v priateľskom duchu. Jeden z mužov poskytne svoj názor z pohľadu svojej viery a druhý na to reaguje. Tón ich komunikácie nie je nikdy hnevlivý či tvrdý, je badateľné, že títo muži cítia voči sebe navzájom hlboký rešpekt. Ak očakávate, že sa budú vehementne biť za svoje názory a ohnivo vyhlasovať, že ten druhý sa mýli, tak budete sklamaní a táto kniha nebude pre vás. Občas som chcela, aby pápež priamo povedal, že Skorka v niektorých veciach nemá pravdu, ale takto to nefunguje. Tieto rozhovory sú o tolerancii a sú úžasným príkladom toho, že rôzne svetonázory nemusia medzi sebou bojovať, ale môžu pokojne diskutovať a žiť vedľa seba.Priznám sa, že niektorým kapitolám som veľmi nerozumela. Napr. keď sa rozoberali 70.-te roky či konflikty v Argentíne. No to je asi pochopiteľné, keďže Argentína a dianie v 70.-tych rokoch je pre mňa španielskou dedinou. Naopak, niektoré kapitoly ma veľmi oslovili. Citlivá téma potratov či eutanázie, manželstvo medzi homosexuálnymi pármi, rozvody - skutočne ma zaujímal názor kardinála (pápeža) a rabína na tieto témy. Preto za jedno z najväčších pozitív tejto knihy považujem fakt, že ak vás nejaká téma nezaujíma, nemusíte ju prečítať, pretože jednotlivé kapitoly sú samostatnými celkami a môžete ich čítať v ľubovoľnom poradí.

Táto kniha je krásnym spojením dvoch rôznych vierovyznaní a ukážkou toho, že aj navonok odlišné veci môžu vytvoriť mierumilovne fungujúci celok. V širokej škále rôznych tém si každý nájde niečo, čo ho zaujíma, môžete porovnávať svoje vlastné názory a v duchu aj diskutovať s Bergogliom a Skorkom. Nie vždy som im síce rozumela, no obaja ma mnoho vecí naučili a poskytli nové pohľady na problémy dnešného sveta.
Domi Spodniaková dňa 29.09.2013
3
Úprimne povedané, táto kniha je jedna z tých pri ktorých sa mi navodzuje nie celkom ľahko identifikovateľný pocit. Vo svojej podstate to môže byť dobrý ukazovateľ, ktorý sa snaží svedčiť v prospech hĺbky ukrytého obsahu. Áno! To by bolo skvelé. Lenže nie som si istá, či sa vážky neidentifikovateľného pocitu nenakláňajú na trochu opačnú stranu. Hej! Ťažké počuť, ťažké povedať. Navyše keď vieme, kto je jedna z dvoch hlavných postáv tejto knihy.
Ale ako správny, nezaujatí recenzent musím povedať čo mám na srdci. Inak sa to nedá. Nebolo by to autentické.
Takže, kniha sľubuje hlbokú debatu dvoch veľmi múdrych a citlivých mužov: Jorge Bergoglia (pápež František) a rabína Abraham Skorku, ktorá má za úlohu odhaliť pravdy a skutočnosti, ktoré sa niekedy nemusia počúvať až tak dobre.
Niekedy sa mi však zdalo, akoby ani jeden z prítomných pánov nechcel rozpútať hlbší rozhovor na danú tému. Akoby sa báli, že stratia nad diskusiou kontrolu. A tak sa páni väčšinu času len motkajú okolo tém, ktoré víria cirkvou i svetom bez toho, aby jasne a s pevným stanoviskom podali svoj názor. Ušľachtilo uznávajú odpovede toho druhého, aj keď sa už v jadre líšia. Áno, úcta je dôležitá, ale v tomto prípade vedie k tomu, že sa rozhovor len točí okolo veľmi málo rozvinutej témy. Akoby nechceli vstúpiť na územie toho druhého. Len si loptičku prehadzujú z jednej strany na druhú bez väčšieho napätia, odhalenia, prekvapenia či nebodaj šoku.
Vopred vyrovnaná remízová tenisová hra s nulovou akciou. Pravdaže, chápem, že som nečítala nijakú detektívku alebo tak, ale pravdou je, že som čakala názory, ktoré ma prekvapia, ktoré mi objasnia niektoré veci z pohľadu našich autorít. Ale nestalo sa. Škoda.
Napriek tomu si nemyslím, že čítať túto knihu je vyslovená strata času. Ach, prosím, len to nie! Okrem toho, že je extrémne hladkavá (áno, textúra obalu je naozaj príjemná na dotyk a keď pre nič iné, pre toto sa tú knihu oplatí mať v poličke), postrehla som aj pokusy tejto knihy priviesť čitateľa bližšie k flowu akým vidí veci náš pápež. Hej! Nie je to nijako okaté, treba to dolovať a hľadať a použiť všetko náradie v záhradnom domčeku, ale je to tam! Verte mi!
Takže, ak ste sa v čítaní recenzie dostali až sem (gratulujem) a rozhodujete sa, či si knihu kúpiť, alebo nie, asi by som sa priklonila k možnosti kúpiť ju. Niekedy je človek taký zmätení a strápení, že stráca prehľad a jasný focus aj z celkom základných vecí. A vtedy môže byť táto kniha celkom nápomocná. Áno, presne tak. V čase, keď človek v zmätku stráca jasnú predstavu o tom, ako sa veci majú a všetko vidí len cez hmlovinu, vtedy sa táto kniha šikne.
Lukáš Frankovič dňa 15.08.2013
5
Túto knihu som si objednal hlavne zo zvedavosti, resp. túžby dozvedieť sa o novom pápežovi niečo viac, poznať jeho názory do hĺbky. S istotou hovorím, že splnila moje očakávania a mnoho názorov som prijal tak, že som s nimi súhlasil. Odporúčam!
Strana: 12